70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

ETF, czyli fundusz inwestycyjny

Szybka Chwilówka w Domu bez bik dla każdego na sm dowód osobisty bez BIK

ETF, czyli fundusz inwestycyjny

ETF, czyli fundusz inwestycyjny

Fundusze inwestycyjne cieszą się sporym zainteresowaniem. Jednak jak się okazuje, nowością są fundusze ETF, które oferują całkiem nowe możliwości, jak chociażby generowanie dodatkowego przychodu w postaci dywidend, przy jednocześnie dużo niższym kapitale inwestycyjnym. ETF stworzył John C. Boglew roku 1974 Jest on również twórcą firmy inwestycyjnej Vanguard. W roku 1975 powstał pierwszy na świecie fundusz indeksowy First Index Investment Trust, który po pewnym czasie został przekształcony w Vanguard 500 Index Fund (VFINX) i funkcjonuje aż do dziś.

Podstawy kontraktów ETF.

ETF (ang. Exchange Traded Fund – fundusz notowany na giełdzie) jest rodzajem funduszu inwestycyjnego, którego głównym zamierzeniem jest precyzyjne odzwierciedlenie zachowań konkretnego indeksu giełdowego, koszyka akcji lub też innych aktywów.

Kontrakty ETF są notowane na giełdzie na praktycznie takich samych zasadach jak popularne akcje, z kolei ich płynność wspierana jest przez doświadczonych animatorów. To co wyróżnia ETF-y na tle innych sposobów inwestycji to przede wszystkim:

 • niezwykle czytelna strategia inwestycyjna;
 • zapewnienie płynności w trakcie trwania całej sesji giełdowej;
 • relatywnie niskie koszty w porównaniu do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych.

Jeśli chociaż trochę temat ETF-ów Cię zainteresował przejdź do strony Saxo i poznaj więcej szczegółów.

W Polsce tego typu inwestycje dopiero raczkują i zyskują na popularności. Zasada działania ETF-u może być różna. Pierwszy sposób stanowi tzw. replikacja fizyczna, która polega przede wszystkim na tym, że to menedżer dokonuje zakupu określonej liczby akcji, surowców lub obligacji, co trochę może przypominać klasyczne fundusze powiernicze. Drugim sposobem jest replikacja syntetyczna, w której to zarządzający funduszem nie dokonuje zakupu aktywów. W zamian za to posiłkuje się instrumentami pochodnymi (swap total return). W ramach zawartej umowy inwestycyjnej w zamian za wcześniej ustaloną cenę zobowiązuje się dostarczyć funduszowi odzwierciedloną przez ETF stopę zwrotu z indeksu.

ETF, czyli pasywne zarządzanie.

ETF-y wyróżniają się zarządzaniem całkowicie pasywnym.Co oznacza, że nadrzędnym celem zarządzającego jest osiągniecie rezultatu możliwie jak najbardziej zbliżonego do benchmarku. W przeciwieństwie do innych form wspólnego inwestowania, które z reguły zarządzane są w sposób aktywny, a ich cel to pobicie benchmarku. Pasywne zarządzanie charakteryzuje się brakiem aktywnej i często zażartej walki z indeksem. Chociaż wciąż na rynku pojawiają się przeciwnicy zarządzania pasywnego, zdecydowana większość aktywnych funduszy, również nie przekracza wartości indeksu, co przemawia na korzyść ETF-ów.

9 komentarzy

 1. […] zobacz również ETF, czyli fundusz inwestycyjny […]

 2. […] zobacz również ETF, czyli fundusz inwestycyjny […]

 3. […] zobacz również ETF, czyli fundusz inwestycyjny […]

 4. […] zobacz również ETF, czyli fundusz inwestycyjny […]

 5. […] zobacz również ETF, czyli fundusz inwestycyjny […]

 6. […] zobacz również ETF, czyli fundusz inwestycyjny […]

 7. […] zobacz również ETF, czyli fundusz inwestycyjny […]

 8. […] zobacz również ETF, czyli fundusz inwestycyjny […]

 9. […] zobacz również ETF, czyli fundusz inwestycyjny […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *