Od czego zależy łączny koszt kredytów gotówkowych?
Każdy, kto choć raz rozważał możliwość skorzystania z kredytu gotówkowego, z pewnością zastanawiał się nad tym, ile będzie musiał za niego zapłacić. Koszty kredytów gotówkowych mogą być mocno zróżnicowane. Wpływa na tę sytuację wiele różnych czynników. Jednym z nich z całą pewnością jest wysokość oprocentowania. Im wyższe, tym więcej będziemy musieli zapłacić za pożyczkę. To zrozumiałe.
Okazuje się jednak, że rodzajów kosztów, z jakimi musi zmierzyć się przyszły kredytobiorca, jest o wiele więcej. O jakich kosztach mowa? Dowiedzmy się, od czego uzależniony jest ostateczny koszt kredytu gotówkowego.
Kredyty gotówkowe i ich oprocentowanie
Kredyty gotówkowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów. Są sprawdzonym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków, które można przeznaczyć na dowolny cel. To właśnie możliwość elastycznego zarządzania gotówką sprawia, że są one chętniej wybierane niż kredyty celowane, które muszą zostać spożytkowane na jeden konkretny cel. Duża popularność kredytów przekłada się na mnogość ofert, niekiedy dość mocno zróżnicowanych ze względu na koszty. Dlaczego tak się dzieje?
Jednym z czynników, mającym największy wpływ na ostateczny koszt kredytu, jest jego oprocentowanie. Warto przy tym pamiętać, że dotyczy to zarówno jego wysokości, jak i rodzaju. O ile w przypadku wysokości oprocentowania sprawa wydaje się prosta, o tyle w przypadku jego rodzaju już niekoniecznie. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z różnicy, jaka wynika ze stałego oraz zmiennego oprocentowania. Stałe oprocentowanie, choć zazwyczaj o wiele wyższe niż zmienne, bardzo często okazuje się korzystniejsze dla klienta. Zmienne oprocentowanie jest bowiem obarczone dość dużym ryzykiem. W każdym momencie okresu spłaty zadłużenia może bowiem wzrosnąć. O ile i jak często będzie miało to miejsce – trudno przewidzieć. Wpływ na wysokość zmiennego oprocentowania ma bowiem wysokość stóp procentowych. Te zaś uzależnione są m.in. od sytuacji gospodarczej panującej w kraju oraz sytuacji na rynkach finansowych. Dlatego przed wyborem rodzaju oprocentowania warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, by w rezultacie nie okazało się, że teoretycznie tańszy kredyt okaże się w ostatecznym rozrachunku o wiele droższy.
Prowizja za udzielenie kredytu
Niektóre banki doliczają swoim klientom prowizję za udzielenie kredytu. Jest to opłata, którą musi zapłacić kredytobiorca w zamian za udzielenie mu pożyczki. Wysokość prowizji uzależniona jest od wysokości pożyczanej kwoty, a także od wybranej oferty. Niektóre banki rezygnują z pobierania prowizji. Nie oznacza to jednak, że kredytobiorca nie musi spodziewać się żadnych dodatkowych opłat. Bardzo często zdarza się bowiem, że zamiast prowizji bank dolicza inne opłaty, które w rezultacie można porównać do wysokości prowizji. Dodatkowo niektóre banki wymagają dodatkowego ubezpieczenia kredytu, które wiąże się z kosztami. To, ile opłat i w jakiej wysokości będzie musiał zapłacić kredytobiorca, uzależnione jest oczywiście od wybranej oferty. A te mogą być dosyć mocno zróżnicowane. Dlatego poszukując atrakcyjnej propozycji, warto przeanalizować kilka kolejnych. Może się bowiem okazać, że rozbieżności pomiędzy nimi mogą być dosyć znaczne.
Warto pamiętać również o tym, że na ostateczny koszt kredytu wpływają warunki jego spłaty. Im niższe raty i dłuższy okres kredytowania, tym wyższe opłaty za udzieloną pożyczkę musi ponieść kredytobiorca. Pobieranie wyższych opłat w takiej sytuacji stanowi dla banku formę zabezpieczenia przed ewentualną trudnością w spłacie zadłużenia. Dlatego też warto wybrać taką wysokość rat, która z jednej strony nie spowoduje utraty płynności finansowej, z drugiej zaś nie zwiększy kosztu kredytu.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/calkowity-koszt-kredytu-hipotecznego-i-gotowkowego-czym-sie-rozni-od-calkowitej-kwoty-kredytu-do-splaty