70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Paczkomaty Inpost Golczewo

Szybka Chwilówka w Domu bez bik dla każdego na sm dowód osobisty bez BIK

Paczkomaty Inpost Golczewo

paczkomaty inpost

Paczkomaty bez pozwoleń, mogą zniknąć z ulic. Wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że paczkomaty to krótkie obiekty budowlane. Na ich postawienie powinien to uzyskać pozwolenie. Gdy Naczelny Sąd Administracyjny powierzy im rację, zwiększą się koszty stawiania takich obiektów, a i bankomatów czy mlekomatów. Już istniejące paczkomaty postawione zostały bez pozwoleń budowlanych.

Paczkomaty Inpost Cedynia

Za sprawą kliku dociekliwych obywateli, firmy stawiające cele jak paczkomat czy mlekomat mogą stanowić problemy. W szczególności dotkną one firmy Integer.pl, która jest właścicielem marki InPost. Według wojewódzkich sądów administracyjnych blisko 4 tys. paczkomatów to obiekty budowlane. Aby je napisać, powinien być pozwolenie. Ostatnio stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. – Liczymy, że wyrok ten się nie uprawomocni – mówi Wojciech Kądziołka, dyrektor Biura Komunikacji Grupy Kapitałowej Integer.pl. – Gdyby jednak zamknięty w nim plan został uwzględniony przez Pierwszy Sąd Administracyjny również inne wojewódzkie sądy administracyjne, toż spośród pewnością odbiłoby się to ujemnie na rozwoju sieci paczkomatów – dodaje. Zdaniem Integer.pl paczkomat to właśnie urządzenie techniczne – elektroniczna szafą depozytowa, oddaną do rzucania a do odbioru przesyłek. Część prawników nie zgadza się jednak spośród tym poglądem. Inni mówią, że wskazane są zmiany, bo decyzja nie podąża za zmianami technologicznymi.
Dociekliwi obywatele kulą u nogi nowoczesnych techniki

smart allegro

smart allegro

W lutym 2018 r. dociekliwy mieszkaniec województwa łódzkiego wysłał do inspektora nadzoru budowlanego prośbę o sprawdzenie legalności budowy paczkomatu. Ten zdecydował, że paczkomat odnaleziono w otoczeniu chodnika, na gruncie należącym do inwestora bez uzyskania żadnych pozwoleń. Powiatowy inspektor wstrzymał prowadzenie działalności budowlanych. Zażądał przedstawienia zaświadczenia o zgodności budowy z ustaleniami swego planu zagospodarowania wielkiego i reportaży z art. 33 ust. 2 pkt 1, 2, 4 Prawa budowlanego (pb). Chodziło m.in. o kilka egzemplarzy projektu budowlanego wraz z faktami wymaganymi przepisami.

DPD Kołobrzeg

Inwestor odwołał się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Przekonywał, że nie ma legalnej definicji paczkomatu. Brak istnieje dodatkowo przepisów techniczno-budowlanych normujących wymogi, które powinny wykonywać tego gatunku urządzenia. W jego ocenie ustawienie go na płytach chodnikowych toż nie są roboty budowlane. Nie miał wtedy obowiązku uzyskania decyzji o prawu na platformę ani dokonania zgłoszenia. I Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznał rację inwestorowi.

zobacz również  dpd Koszalin

Obywatel, który sygnalizował problem nie był zadowolony takim obrotem sprawy. Jego daniem postawienie paczkomatu, wymaga pozwolenia. A oczywiście sytuacja doszła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ten w sądu z 17 stycznia 2019 r. rację przyznał obywatelowi (sygn. II SA/Łd 761/18).

Należeć nie podąża za rzeczywistością

WSA wskazał, że wykonanie budynku w danym miejscu, w rozumieniu art. 3 pkt 6 pb, może wynikać usytuowania konstrukcji, która stała stworzona poza miejscem budowy, co może wynikać takich obiektów budowlanych jak np. zbiorniki, urządzenia techniczne, kontenery, reklamy lub też paczkomaty oraz mlekomaty. Stąd same w nawiązaniu do paczkomatów, przez ich wybudowanie należy rozumieć ich dostarczenie oraz wpisanie na gruncie z ewentualnym wykonaniem takich przystosowawczych prac budowlanych, takich jak np. podłączenie do prądu lub utwardzenie podłoża. Łódzki WSA wskazał i że paczkomatami budził się już WSA w Stolicy. W sądu z 26 października 2018 r. (sygn. akt VII SA/Wa 2892/17) podkreślił, że to co wtedy określone zostało przez ustawodawcę wprost, chyba nie nadążać za zamieniającą się rzeczywistością, technologiami, a i potrzebami inwestycyjnymi. Chociaż nie znaczy to, że inne strategie prac budowlanej są wyjęte spod zapisów prawa. Ustawodawca nie bez powodu bowiem definiuje pewne pojęcia w planuj na końcu pełny i uniwersalny, aby mimo poprawiającej się rzeczywistości, nadal mogły one odkryć odpowiednie zastosowanie do drugich rodzajów prac budowlanej.

zobacz również DPD Białogard

Nieco inaczej na scenę patrzy Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego daniem wzrost i wzrost cywilizacyjny pokazuje, że nie odda się zamknąć każdego w poszczególnym katalogu. – Za chwilę pokaże się, że jesteśmy coś nowego, jakiś obiekt spoza katalogu. Powinny stanowić wtedy wskazane przesłanki, na każdym poziomie ogólności, a z przeciwnej części na końcu jasne, aby nie było wywiadów z klasyfikacją takich obiektów, jak kiosk, paczkomat, czy bankomat. Warto się tutaj zastanowić nad jakimś kryterium objętości, czy wielkości takiego obiektu – podkreśla Dziąg.

Bankomat i paczkomat jak obiekt tymczasowy

Ponadto warszawski sąd paczkomaty zakwalifikował jako obiekt tymczasowy, razem z art. 3 pkt 5 upb. Dzieli on punkty na oddane do czasowego stosowania w okresie gorszym z ich mocy technicznej, przewidziane do przekazania w tamto miejsce czyli do rozbiórki oraz niepołączone trwale z gruntem, takie jak np. strzelnica, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe. Zdaniem sądu paczkomat zawiera się w niniejszej dodatkowej grupie. Te z głównej powinny zniknąć po 180 dniach. Te dodatkowe, jeżeli mają działać dłużej, wymagają uzyskania dania na budowę.

Zdaniem Jacka Kosińskiego, adwokata, partnera zarządzającego w kancelarii JK, orzeczenia, co do role są zgodne z uprawnieniem i orzecznictwem sądów administracyjnych. – Takie przedmioty jak paczkomaty jednoznacznie stanowią tzw. tymczasowe obiekty budowlane. Dlatego konsekwentnie ma je warunek uzyskania dania na budowę, i słusznie. Obiekty te ewidentnie stanowią element zagospodarowania terenu. Winny zatem podlegać kontroli w ostatnim kierunku. Fakt, że zostały stworzone w innym zajęciu a jedynie przywiezione do ostatniej lokalizacji nie zmienia tutaj niczego. Definicja obiektu budowlanego nie ma bowiem sposobu jego wytworzenia. Np. w orzecznictwie przyznało się, że nawet ustawienie przyczepy kempingowej na naturalnej działce podlega pod prawo budowlane – tłumaczy Jacek Kosiński. Kilka własne zdanie ma Przemysław Dziąg. – Obiekty tymczasowe, o jakich mówi przepis ze powodu na bliskie gabaryty odchodzą od wymiarów paczkomatów. Świadomie wskazano, jedynie też popularniejsze. Gdyby tak nie było, to w myśli każdy obiekt, niejako usługowy, nietrwale powiązany z gruntem, np. bankomat spełniałby definicję obiektu tymczasowego – podkreśla Przemysław Dziąg.

Zobacz Szybka pożyczka web

InPost: paczkomat to danie techniczne

Spółka InPost Paczkomaty uważa, że paczkomat jest narzędziem technicznym, które nie jest kreowane w danym miejscu, lecz realizowane w fabryce. Stanowi on dostarczany na terytorium jak gotowa funkcjonalna całość, która do wykonywania wymaga wyłącznie podłączenia do zasilania. Dlatego wniosła ona skargę kasacyjną do Pierwszego Sądu Administracyjnego na warszawski wyrok. – Paczkomat nie dzieli się a z innych tego gatunku urządzeń, np. automatów sprzedażowych czy informacyjnych – podkreśla Wojciech Kądziołka. – Gdyby wziąć pod opiekę zdecydowanie jego parametry fizyczne z pominięciem funkcjonalności elektroniki, toż potężna aby go porównać po prostu ze ogromnym gabarytowo meblem. To ciekawe porównanie doskonale zdaje bezzasadność prób kwalifikowania umieszczenia paczkomatu w konkretnym miejscu jak procesu budowlanego. Gdyby zawsze ten pogląd nie został uwzględniony przez Pierwszy Sąd Administracyjny również inne wojewódzkie sądy administracyjne, to odbiłoby się to ujemnie na rozwoju sieci paczkomatów – dodaje. Oznaczałoby to bowiem konieczność wszczynania procedur prawa budowlanego w układzie do wszystkiego urządzenia, co pociągałoby za sobą wzrost kosztów i wydłużenie procesu lokalizacji paczkomatu w konkretnym pomieszczeniu.

 

Źródło informacji prawo.pl

 

Paczkomaty Inpost Cedynia

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments